Волинський коледж Національного університету харчових технологій

Відомі волинянки: Габріеля Запольська

У рамках заходів року польської мови та культури, тижня дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки відбувся пізнавальний захід із циклу «Відомі волинянки та Польща» на тему «Волинський родовід Габріелі Запольської». У березні на зустріч зі студентами груп 22, 25 та 38 завітала завідувач відділу давньої історії Волинського краєзнавчого музею, директор музею Луцького братства Олена Бірюліна.

До зустрічі готувалися завчасно. З краєзнавчого музею було перевезено стенди виставки «Габріеля Запольська (1857-1921): віхи творчості. 150-річчю від дня народження польської письменниці і акторки, волинянки за походженням, присвячується». Захід організували з метою ознайомлення студентів з біографією знаної землячки. А вже безпосередньо на лекції молодь дізналася про нові історичні дослідження та знахідки щодо волинського родоводу Марії Корвін-Петровської (справжнє ім’я Габрієлі Запольської), яка увійшла в історію культури початку XX століття як польський письменник-натураліст, яскравий драматург, публіцист, перекладач. Вона була критичною дослідницею життєвих принципів суспільства, викривателькою негативних рис міщанства. Особисте життя Габріелі саме часто нагадувало драму: закохана і самотня, мужня, непокірна і водночас чарівна і приваблива жінка.

З дитячих літ Габріеля марила театром і наперекір рідним віддала йому значну частину свого життя. Як актриса зіграла багато цікавих ролей у театрах Варшави, Кракова, Парижа, Петербурга та Львова.  Як драматург стала відома своїми п’єсами «Малашка», «Каська Кариатида», «Жабуся», «Мораль пані Дульської», «Їх четверо», «Панна Малічевська», котрі й досі з успіхом йдуть на світових сценах. Багато її творів ніби списані з життя тогочасних волинян, зокрема мешканців Луцька та околиць.

Майбутня письменниця була другою дитиною у сім’ї Вінцента-Казімєжа-Яна Корвін-Піотровського,  почесного маршалка місцевої шляхти, усього титулованого панства Луцького повіту. У Луцькому повіті Вінцент Піотровський мав два маєтки — Малі Підгайці та Ківерці (нині село Прилуцьке). Це була високоосвічена людина свого часу, справжній патріот, який зробив дуже багато для розвитку нашого міста, працюючи в міській думі. Також був відомим меценатом і просвітником.

На закінчення зустрічі студенти, звичайно ж, щиро подякували директорові музею Луцького братства Олені Бірюліній за змістовну лекцію та ще довго обговорювали цікаві історичні перипетії, на які так багата Волинь.

Волинський коледж НУХТ